W jaki sposób rozpoznać dobre przedszkole?

Zanim wybór padnie na konkretne przedszkole Ursynów, to musimy zrobić mały rekonesans w miejscu, w którym dziecko ma spędzić jednak kawałek swojego życia.

Warto porozmawiać z dyrektorką przedszkola, jak wyglądają w ich placówce pierwsze dni. Czy będziemy mogli być przez jakiś czas z dzieckiem czy też przyprowadzać je jedynie na dwie czy też trzy godzinki? W co po niektórych przedszkolach pod koniec wakacji odbywają się już zajęcia dla nowych dzieci, do innych przychodzić można z dzieckiem jeszcze w maju bądź też w czerwcu.

Warto zasięgnąć języka u innych rodziców. Jeśli jeszcze ich nie znamy, to zaczekajmy po południu bezpośrednio pod bramą przedszkola, zaczep jakąś mamę sympatycznie wyglądającą i spytajmy o jej opinię. Możemy także zapytać nauczycielkę pierwszych klas z podstawówki pobliskiej, czy jej zdaniem to przedszkole Ursynów przygotowuje do kolejnego etapu nauki.

Możemy także poobserwować dzieci zza płotu. Sprawdźmy czy dzieciaczki są zadowolone? Czy panie wychowawczynie nie krzyczą na nie? W jaki sposób reagują na konflikty pomiędzy maluszkami? A może tylko siedzą sobie na ławce i kompletnie nie zwracają uwagi na bawiące się dzieci?

Dużo mówią nam także ogłoszenia, które wiszą w szatni. Powinniśmy nieco zwrócić uwagę na ich ton. Jednak suche urzędowe komunikaty są niedobrym znakiem. Warto także zajrzeć do sali, w której się bawią dzieci. Oceńmy zabawki czy są w stanie odpowiednim, czy wykładzina jest czysta oraz jaki klimat panuje we wnętrzu. Od razu pragniemy zaznaczyć, że idealny porządek wbrew wszelkim pozorom nie wróży absolutnie niczego dobrego. Może to świadczyć o tym, że nie ma tu kompletnie miejsca na żadne spontaniczne zabawy.