Zagęszczarka do gruntu – pomoc w budowie

Czym są zagęszczarki do gruntów?

Zagęszczarka do gruntów służy ubijania podłoża np. żwiru lub piasku. Możemy dokonać ich podziału zwracając uwagę na ich różnice konstrukcyjne oraz do jakich konkretnych zadań są przystosowane. Ważna jest przy tym ich prędkość poruszania się i rodzaj elementów wykonujących ubijanie. Możemy zatem rozróżnić:

  • Zagęszczarki jednokierunkowe
  • Zagęszczarki dwukierunkowe inaczej zwane rewersyjnymi
  • Ubijarki wibracyjne
  • Z walcami gładkimi oraz okołkowanymi

Pierwsze z nich są lekkie i osiągają siłę do kilkunastu kiloniutonów. Zagęszczarki rewersyjne są skonstruowane w taki sposób aby mogły poruszać się do przodu i do tyłu. Ułatwia to operowanie maszyną. Ubijarki wibracyjne So stworzone zaś w taki sposób, aby móc dotrzeć i ubić teren tam, gdzie jest to niemożliwe wykorzystując poprzednie zagęszczarki. Walce zarówno gładkie jak i okołkowanymi to dużo cięższe urządzenia, przypominające walce drogowe. Różnią się jednak wielkością i ważą dużo mniej.

Gdzie znajdują zastosowanie?

Są one wykorzystywane np. podczas ubijania podłoża pod układanie kostki brukowej lub podczas układania asfaltu i budowania dróg. Wspomniane jednokierunkowe stosuje się wtedy, gdy powierzchnia ubijania jest raczej nie duża. Rewersyjne że względu na ich manewrowość i możliwość operowania nawet najcięższymi z nich pozwalają na łatwiejszą pracę na większych przestrzeniach. Dlatego rewers, czyli możliwość poruszania do przodu i do tyłu jest stosowany w cięższych zagęszczarkach. Ubijarki wibracyjne zaś, pozwalają na precyzyjność np. w niewielkiej odległości od ścian budynków. I ostatnie, walce, służą przede wszystkim tam gdzie wymagane jest ubicie dużego terenu w możliwie jak najkrótszym czasie.

Czy warto z nich korzystać?

Z pewnością przy pracach, gdzie ważny jest dobrze ubity grunt, zagęszczarki, ubijarki czy walce sprawdzają się doskonale i warto z nich korzystać. Wpływa to pozytywnie na czas realizacji projektów budowy, a pieniądze zainwestowane w taki sprzęt, dobrej marki mogą mieć duże znaczenie dla sprawnego działania przedsiębiorstwa zajmującego sie tego typu pracami.  https://building-companion.pl/lodzkie