Auto z łańcuchem rozrządu czy paskiem?

Napędzanie wałka rozrządu i innych elementów osprzętu najczęściej realizuje łańcuch lub pasek zębaty. Mówi się, że łańcuch jest trwalszy i jet w stanie przenieść większe obciążenia.

Jaka jest różnica między paskiem a łańcuchem?

Rozrząd silnika to skomplikowany mechanizm, w skład którego wchodzi wiele podzespołów. Jeśli chodzi o wykonywaną funkcję – przenoszenie napędu z wału korbowego – różnica między łańcuchem a paskiem jest żadna. Pasek to niepozorny kawałek gumy, jest wykonany z mniej trwałego materiału niż łańcuch i wymaga regularnych przeglądów i wymian co około 80 tysięcy kilometrów. Podczas naprawy należy pamiętać, że nie są to koszta samego paska – do wymiany dochodzą dodatkowe elementy jak rolki prowadzące, pompa wody, napinacze, nawet jeśli są w dobrym stanie. Pasek jest jednak łatwiejszy w serwisowaniu niż łańcuch, a największym problemem jest jego odpowiednie naciągnięcie – słabo naciągnięty niesie za sobą szybkie zużycie i głośną pracę.

O łańcuchu rozrządu mówi się, że jest niezniszczalny i starcza na setki tysięcy kilometrów. Co prawda jest o wiele bardziej wytrzymały niż pasek, jednak zużywa się jak każda część auta – w czasie krótszym lub dłuższym. Zużycie łańcucha jest widoczne, a raczej słyszalne – gdy spod maski dobiega charakterystyczny dźwięk wskutek poluzowania się ogniw. Często efekt ten jest ignorowany. Dlaczego? Na początku występuje tylko po włączeniu silnika. W momencie, gdy efekt się nasili – zazwyczaj jest za późno i w krótkim czasie dochodzi do zerwania. Wymieniając łańcuch, należy wymienić jednocześnie koło zębate i napinacz. Jak często następuje taka wymiana? Co około 150 tysięcy kilometrów.

Które rozwiązanie wybrać?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Bardzo wiele zależy od modelu auta oraz samego podejścia kierowcy. Pasek jest łatwiejszy w użyciu, a jego regularne wymiany sprawią, że układ rozrządy nie będzie przysparzał nam kłopotów. Łańcuch natomiast może służyć o wiele więcej kilometrów niż pasek, jednak jego wymiana po gwałtownej awarii może być bardzo kosztowna. https://auto-szrot-kasacja-pojazdow.pl/