Jak dbać o opony w samochodzie?

Opony są wykonane z gumy, ale to o wiele więcej niż tylko to. Znajdują się na styku pojazdu i drogi, więc mają duży wpływ na wrażenia z jazdy: jak gładka lub wyboista jest droga, jak wydajna lub marnowana jest energia wkładana do silnika i jak dobra jest trakcja w złych warunkach pogodowych. 

Opona składa się z czterech podstawowych części: bieżnika, warstw nadwozia, wkładki wewnętrznej i stopki. Bieżnik zapewnia trakcję na drodze dzięki rowkom, które wpuszczają i wypuszczają powietrze przez małe komory. Warstwy gumy stanowią prawie całą oponę i utrzymują wszystko razem podczas użytkowania. Wewnętrzna wkładka jest warstwą ochronną, która zabezpiecza przed wysoką temperaturą i przebiciem, natomiast stopka utrzymuje oponę na feldze za pomocą metalowych kolców. Ponieważ opony są tak ważne dla wszystkich tych rzeczy, nie jest niespodzianką, że dobra opieka nad nimi może przejść długą drogę do lepszej jazdy.

Najważniejszą rzeczą jest kontrolowanie ciśnienia w oponach i głębokości bieżnika (jak daleko opona sięga). Jest to prawdopodobnie najłatwiejsza rzecz do zrobienia: za każdym razem, gdy tankujesz paliwo, sprawdź ciśnienie w oponach przed opuszczeniem stacji. Jeśli nie masz w domu manometru, zatrzymaj się na stacji benzynowej, a większość stacji pozwoli Ci skorzystać z niego bezpłatnie. Używaj takiego, który pokazuje zarówno PSI , jak i kPa (kilopaskale). Możesz zobaczyć tylko jeden z nich na samej oponie samochodu, ale oba są ważne dla normalnego funkcjonowania. Więcej o motoryzacji znajdziesz na stronie https://teamuto.pl/ .