Czym są fake newsy?

Co to jest fake news? Fake news to termin, który ostatnio często się pojawia, ale co dokładnie oznacza? Fake news nie jest zupełnie nowy – w pewnej formie istnieje od lat. W przeszłości łatwiej było je zauważyć, ponieważ fake newsy były rażąco oczywiste i oburzające, pisane wyłącznie z myślą o oszukaniu ludzi i wykorzystaniu ich zainteresowania. Jednak ostatnio rozróżnienie między prawdziwymi a fałszywymi stało się trudniejsze. Niektóre z historii, na które się ostatnio natknęliśmy, są zdecydowanie trochę szalone, ale nie zawsze możemy stwierdzić, czy powinny być traktowane poważnie, czy nie. Zastanawiamy się, co sprawia, że coś jest fake newsem?

 

Prawda jest taka, że “fake news” to dość szeroki termin, który tak naprawdę nie ma jasnej definicji. Używa się go jako ogólnego stwierdzenia do opisania historii, które są albo jawnymi kłamstwami, albo celowo wprowadzają w błąd. Jeśli coś wydaje się zbyt dobre (lub złe), aby było prawdziwe, to prawdopodobnie jest.

 

Wiele rzeczy można uznać za “fake news”. Na przykład artykuły typu clickbait są często jednostronne i przesadzone, aby skłonić ludzi do kliknięcia na nie – ale te artykuły niekoniecznie kłamią na temat informacji, które przedstawiają. Nawet jeśli informacje w nich zawarte są prawdziwe, są one przedstawione w zbyt uproszczony sposób. Więcej tutaj printure.pl