Jak sobie poradzić z nietolerancją laktozy?

Najczęstszym objawem nietolerancji laktozy jest biegunka, która pojawia się, gdy organizm próbuje strawić niestrawioną laktozę w jelicie. Laktoza nie może być strawiona, ponieważ Twoje jelito cienkie nie produkuje wystarczającej ilości laktazy, enzymu, który rozkłada laktozę w mleku. Niedobór laktazy jest najczęstszą przyczyną nietolerancji laktozy.

W rezultacie niestrawiona laktoza przemieszcza się przez układ pokarmowy, aż do okrężnicy – części jelita grubego, która wchłania wodę z odpadów stałych, zanim opuszczą one organizm. W tym środowisku bakterie żywią się niestrawioną laktozą, wytwarzając kwaśny produkt uboczny; ten kwaśny stan może powodować skurcze i biegunkę.

Kiedy masz aktywne objawy nietolerancji laktozy, możesz być w stanie leczyć je za pomocą leków dostępnych bez recepty, Leki te łagodzą biegunkę na tak długo, jak długo są przyjmowane.

Jeśli jednak Twoje objawy są łagodne lub nie chcesz mieć do czynienia ze skutkami ubocznymi, możesz również zapobiegać objawom, obserwując spożycie nabiału i przyjmując probiotyki. Warto również:

– wybierać niskotłuszczowe lub chude odmiany produktów mlecznych i w miarę możliwości ograniczaj produkty pełnotłuste.

-Unikać jedzenia sera przed snem

-Ograniczyć mrożony jogurt i lody.

-Szukać ukrytych źródeł nabiału w przetworzonej żywności, w tym w sosach sałatkowych, produktach mięsnych, takich jak hot dogi i kiełbaski, oraz sosach, takich jak sos sojowy. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://brainboss.pl/ .